Rétszilasi táborok



     1999. május 27. és június 5. között ismételten megrendezésre került hagyományos táborunk, melyet idén is a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Óbudai Csoportjával közösen rendeztünk.
    Ez évben a sirálytelepen különösen nagy számú madár fészkelt, kb. 700 pár dankasirály (Larus ridibundus) és kb. 15 pár szerecsensirály (Larus melanocephalus) Ennek következtében viszonylag sok fiókát tudtunk jelölni: dankák közül 700-ra, a szerecsenek közül 17-re került gyűrű. A sirályok közül - hazánkban először - 500 példányt különösen hosszú élettartalmú rozsdamentes acél gyűrűvel láttunk el. A szerecsensirályok színes jelölése is folytatódott, 10 példány volt megfelelő korú a színes gyűrűvel való ellátásra. Az adult madarak közül sikerült június másodikán megfigyelni és lefotózni a H902-számú gyűrűt viselő példányt, amit adult (3+) hím példányként jelöltek 1998. május 16-án a Kiskunságban lévő fülöpszállási Kelemen-széken. A madár felbukkanása azzal magyarázható, hogy a faj idén nem fészkelt ezen korábbi költőhelyén.
    Az egyéb - főként énekes - madarak közül viszonylag gyenge mozgást tapasztaltunk, amit a kánikulai meleg időjárásnak tulajdonítunk.
    Idén először második ütemben is megjelentünk a területen az MME Budapesti Csoportjával egyetemben a nyár végi Acrocephalus vonulás nyomon követése céljából, sajnos szervezési nehézségek következtében csak egy hétig, 1999. augusztus 2. és 8. között. Az időre nem lehetett panaszunk, azonban a területet érkezésünket egy héttel megelőzve évszázados áradás tette teljesen tönkre. Így a satnya, száradó-rothadó vegetációban felállított hálóink nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, csak a Nádor-csatorna hídja alá kifeszítettek fogtak jelentős mennyiségű fecskét.

    A fogott fajok listája:

    Törpegém Ixobrychus minutus   2
    Billegető cankó Actitis hypoleucos    7
    Dankasirály Larus ridibundus   700
    Szerecsensirály Larus melanocephalus   17
    Jégmadár Alcedo atthis    38
    Nagy fakopáncs Dendrocopos major   1
    Partifecske Riparia riparia   1
    Füsti fecske Hirundo rustica   255
    Molnárfecske Delichon urbica   8
    Sárga billegető Motacilla flava    1
    Barázdabillegető Motacilla alba    7
    Fülemüle Luscinia megarhynchos   8
    Nádi tücsökmadár Locustella luscinioides   1
    Foltos nádiposzáta Acrocephalus schoenobaenus   33
    Énekes nádiposzáta Acrocephalus palustris   13
    Cserregő nádiposzáta Acrocephalus scirpaceus    65
    Nádirigó Acrocephalus arundinaceus   24
    Kerti geze Hippolais icterina   1
    Barátposzáta Sylvia atricapilla   10
    Őszapó Aegithalos caudatus    1
    Kék cinege Parus caeruleus   3
    Széncinege Parus major    8
    Függőcinege Remiz pendulinus    5
    Sárgarigó Oriolus oriolus    1
    Tövisszúró gébics Lanius collurio   1
    Seregély Sturnus vulgaris    5
    Mezei veréb Passer montanus   10
    Zöldike Carduelis chloris    1

    Köszönjünk az Aranyponty Szövetkezet, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, a Közép-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság Székesfehérvári Szakaszmérnökség, az MME Budapesti és Óbudai Csoportjai, valamint Kazsoki József és Váradi Ferenc támogatását illetve segítségét.


 
Szinai Péter