A bütykös hattyú helyzete a Balatonon 1997-98-ban

    Bevezetés
    A bütykös hattyú napjaink egyik legvitatottabb madárfaja a jól ismert okok következtében (eredet, terjeszkedés, természetvédelmi kérdések), ezért különösen érdemes a fajt és annak legnagyobb hazai élőhelyét vizsgálni.
    A faj őshonosságáról is ellentmondóak a vélemények. Magam a század eleji kézikönyvek, cikkek és Nomenclatorok áttanulmányozása után annyit tudok megállapítani, hogy a 1970-es éveket megelőző száz esztendőben a nem telepített példányok biztosan nem költöttek hazánkban, az azt megelőző adatok pedig felettébb bizonytalanok. Érdemes lenne a madár középkori (mocsár lecsapolások előtti) helyzetét feltárandó - bár nem biztos hogy eredményre vezetne - hosszabb levéltári kutatást folytatni, hiszen számtalan földrajzi nevünk "hattyús" vonatkozású. Azonban azt is meg kell említeni, hogy a kora-középkortól kezdve sok nyugat-európai nemesi udvar és szerzetesi közösség tartott a Baltikumból származó hattyút parkmadárként amit lehet, hogy Magyarországon is követtek. Annyi bizonyos, hogy az utóbbi évtizedeket figyelembe véve először 1970-ben fészkelt a faj Magyarországon (Fertő-tó), majd a hetvenes években a Szigetközben, a nyolcvanas évek elején a Dunántúlon kezdett terjeszkedni, elérve a Balatont. Hogy az első költések a tavon mikor voltak arról is megoszlanak a vélemények, valaki 1982-re, valaki 1983-ra teszi az első dokumentált fészkelést. Az bizonyos, hogy a nyolcvanas évek közepétől a faj növekvő számban van jelen a Balatonon.
    A cikk megírásához a már említett kézikönyvek mellett (Chernel, Madarász, Lovassy, Brehm), Horváth J., Kárpáti Z. "Pusztá"-ban megjelent cikkét, két szakdolgozatot (Molnár B. és Poós É.), a III. Nemzetközi Hattyú Szimpózium anyagait, valamint saját, megjelenés alatt álló cikkemet használtam fel, mint alapvető forrásmunkákat.

    Terület, anyag és módszer
    A Balaton - mint jól ismert - hazánk legnagyobb tava, területe 596 km2, hossza 78 km, partvonala majdnem 200 km hosszú amiből kb. 110 kilométert nádas borít. Ezt a területet jártuk be 1997. elejétől kezdve vonattal, gyalog, kerékpárral és gépkocsival.
    Vizsgálatainkat elsősorban a vonulásdinamikára, a fészkelő madarak párszámának és a vedlő csapatok nagyságának és helyének megállapítására fordítottuk. Ezen bejárások alkalmával törekedtünk arra, hogy minél nagyobb partszakaszt látogassunk meg (nem az alaposság rovására), itt minden egyes alkalommal feljegyeztük a madarak számát és státuszát, illetve '97. őszéig fém gyűrűvel, ettől kezdve színes gyűrűvel (is) jelöltük a madarakat, ezek után természetesen a színes leolvasásokat is feljegyeztük. Eddig összesen 23 alkalommal látogattuk meg a tavat, amiből 10-szer a teljes partvonalat sikerült átnézni. Fém gyűrűvel 62 példányt, nyakgyűrűvel 110 példányt, színes lábgyűrűvel 86 példányt jelöltünk, ezen kívül több mint 50 horvát, több mint 10 magyar, 1 osztrák, 1 lengyel (fém) gyűrűs hattyút ellenőriztünk. A színes leolvasások száma meghaladja a 300-at, amit saját megfigyeléseink mellett sok-sok lelkes és segítőkész madarásznak köszönhetünk, beleértve külföldieket (Horvátország kb. 30 pd., Lengyelország 2 pd.) is.

    Vonulásdinamikai eredmények
    1996/97. kemény telén a tó teljesen befagyott, így a madarak túlnyomó része elhagyta a tavat, csak kb. 80 madár telelt át a Sió-torkolatában, ahol a folyamatos csapolás következtében a víz nem tudott befagyni. A telet a balatoni madarak Horvátországban töltötték, elsősorban a Dráván (különösen az ehhez kapcsolódó erőműi tavakon), illetve azon kisebb tavakon, ahol a nagy számban összesereglett madarak mozgása a jeget fel tudta törni (ezen időszakban Horvátországban gyűrűzött madarak közül sokat megfogtunk a '97-es és '98-as költési illetve vedlési időszakban). Kisebb részben az észak-nyugati irányba vonuló madarak elérték a Dunát (Vác, Szigetszentmiklós). A hattyúk száma a tavon '97. márciusától kezdett emelkedni, bár ekkor főként a revírfoglaló (legalább 4 éves) madarak jelentek meg. Számuk fokozatosan emelkedett, a maximumot júniusban érték el, ez augusztus végéig többé-kevésbé állandó maradt. Ezután kezdett csökkeni, egészen a 1998. januári (rövid időtartalmú) teljes befagyásig. Természetesen 1998-ban szintén a zömében horvátországi telelőhelyen, illetve a Dunán (Fadd, Szigetszentmiklós) jelentek meg a madarak. Február folyamán enyhén emelkedett az állomány, majd az év további részében az előző évhez hasonló ütemet mutatott.
    A hattyúk előfordulása (különösen a vedlő példányoké) igencsak kötődik a táplálékforráshoz, amely júniusig zömmel természetes (hínárfélék), és csak a nyári turistaszezonban származik az etetésből, majd szeptembertől ismét a "hínározó" hattyak lesznek többségben. Ilyenkor a tradicionális vedlőhelyekről a madarak a déli part hínárban gazdag részein akár 100 példányt meghaladó csapatokbangyülekeznek (Fonyód, Balatonszabadi). Az őszi-tavaszi időszakban a táplálkozás és tartózkodás fontos állomása a Dráva és a Balaton között körülbelül félúton elhelyezkedő halastavak (pl. a Miklósfai) ahol a példányszám nem ritkán 100 körül mozog, de a 150-et is elérheti. Ezeken a helyeken természetesen a hínárfélék teszik ki a madarak teljes táplálékát.
    Télen az állomány (még olyan enyhe télen is mint az előző) északról érkező madarakkal dúsul, amit két februárban gyűrűzött és a lengyel költő-vedlőhelyen (júniusban) leolvasott egyed bizonyít.
    A nem balatoni eredetű hattyúk közül meg kell említeni azokat, amelyek vedlő csapatokban bukkannak fel. Ezek lehetnek hazai és külföldi eredetű madarak, amire példa egy nyári lengyel leolvasás, mely madár valószínűsíthetően a telelésre ideérkezőkből maradt itt.
    A vonulás sematikusan ismertetett módjától eltérő kivételek is akadnak, ami egyrészről a faj meglepő és szinte hihetetlenül mozgékony természetéből adódik (a színes leolvasásokból egyértelmű, hogy napi 50-80 /!/ km-es elmozdulás sem számít ritkának), illetve, hogy a Balaton környéki három nagyobb város (Siófok, Keszthely, Balatonfüred) kikötőiben egész évben folyamatos az etetés, amely egyes egyedeket maradásra, illetve idevándorlásra késztet.

    Költési eredmények
    A költési eredményeket csak megbecsülni tudtuk, tekintettel arra, hogy a fészkek keresése meglehetősen nagy időráfordítást igényel. Erre legalkalmasabb a szeptember végi, október eleji időszak, amikor a családok, mivel a fiókák egy része még röpképtelen, illetve egyes tojó példányok vedlése is elhúzódik, még nem vonultak el, de búvóhelyeikről előmerészkednek. 1997-ben a balatoni állományt 35-40 párra becsültük. 1998-ban 40 pár körüli adatot tartunk elfogadhatónak, ami a Balaton Felvidék Nemzeti Park Igazgatóság légifotós felmérése (65 pár), és az ezt követő állomány reguláció után - mint a sikeresen költő párok mennyisége - jó irányszámnak tűnik. Ezen adatokból következik, hogy a tó a faj legnagyobb magyarországi állományának ad otthont, hiszen a 1997-esországos állomány 152-166 pár között volt, míg az 1998-as állomány (bár az adatok gyűjtése még folyamatban van) szintén 200 pár alatt marad, amiből a Balaton utáni legnagyobb párszámú élőhelyek a Kis-Balaton (20-30 pár), a Velencei- és a Fertő tó ( kb. 10-10 pár).

    Vedlő csapatok vizsgálatainak eredménye
    A bütykös hattyú 2-3 éves koráig nem fészkel, a párok legkorábban a 4. kalendáriumi évben fognak bele az első költésbe. Azonban külföldi adatokból tudható, hogy a párok többsége csak életük 5. évében alapít családot, de jó néhány egyed még 10 évesen sem fészkel. A nem fészkelő madarak egyedenként változó időszakban, de általában június közepétől augusztus végéig egyszerre vedlik ki evezőtollaikat, és ilyenkor több, mint egy hónapig röpképtelenek (lohosak).
    Ezért nem meglepő, hogy - szerintünk meglehetősen pontos - becslésünk 400-450 vedlő egyedet jelez. 1997-ben a főbb vedlőhelyek Balatonlelle-Balatonboglár, Keszthely és Balatonfüred voltak, ám Siófokon és szinte a tó teljes területén voltak kisebb csapatok, elsősorban azokon a helyeken ahol kikötők és nagyobb mólók találhatóak. Az 1998-as évben a nagyobb vedlőhelyek némiképpen módosultak, Balatonlelle-Balatonboglár, Keszthely és Balatonfüred mellett Révfülöpön és Csopakon is jelentős gyülekezés volt. Mindkét évben a nagyobb vedlőhelyeken 50-120 között alakult a létszám.
    A vedlő példányok származási helyét a gyűrűzések alapján nehéz meghatározni, hiszen elsősorban télen és nem fészkelőhelyen gyűrűzött madarakat fogtunk vissza. Az természetes, hogy a vedlő példányok zöme balatoni eredetű, de belföldi (nem balatoni kelésű) visszafogásunk is volt, ilyen két Velencei-tóról származó egyed. A már említett lengyel madár érdekes adatot szolgáltat.

    Összefoglalás, különös tekintettel a természetvédelmi kérdésekre
    A Balaton területén 1997-1998-as években körülbelül 40 pár bütykös hattyú fészkelt és 400-450 példány végezte vedlését. A telelő állomány ezen években nem volt jelentős.
    Sokan felvetik a kérdést, hogy nem sok-e ez a mennyiség erre a területre, kell-e az állományt szabályozni, mennyire káros a faj más madarak, emberek illetve a tó szempontjából.
    Először is le kell szögezni, hogy a bütykös hattyú a tóra természetes úton települt be, ilyen szempontból nem szabad tájidegen fajnak tekinteni. Azon lehet vitatkozni, hogy az első magyarországi betelepülők - melyek fokozatosan terjedtek a Dunántúlon - milyen emberi beavatkozás eredményeképpen jelentek meg hazánkban. Az is mindenképpen az igazsághoz tartozik, hogy a madarak egy része lengyel eredetű (lásd Balatonon vedlő madár), így teljesen természetes közegből érkeznek. Hogy a tavon, illetve egyáltalán az országban lévő állomány sok-e, arról néhány európai adat: Szlovákia 200-500 pár, Csehország 600-700 pár, Lengyelország 8.000 pár, Dánia 40.000 pár, Hollandia 15.000 pár stb., tehát a mi 200 párat el sem érő állományunk még csekély jelentőségűnek sem nagyon nevezhető...
    Más fajú vízimadarakra gyakorolt negatív hatását (agresszív viselkedés) természetesen részben meg kell erősítenem, de azt is le kell szögeznem, hogy sem nálunk, sem külföldön erre vonatkozó egzakt vizsgálatok nincsenek, így a gyakran mende-mondaként terjedő "rémtettek" erősen túlzóak.
    Hogy az emberek számára közvetlen negatív hatással lenne a faj (megtámadott kisgyerek, stb.), ezt a "csecsemőt rabló keselyű" népmesei elem kategóriájába kell sorolnom. Hogy "a faj ürülékével szennyezi a standok területét" érvet, pedig a humán szennyezéssel összehasonlítva (ne feledjük, költési idő végén is maximálisan 600 hattyú tartózkodik a tavon, míg egy átlagos nyári napon 1 millió feletti olajos ember) nevetségesnek és elfogadhatatlannak tartom.
    A tó ökoszisztémájára gyakorolt hatását a sok csontig lerágott üggyel (műtrágyázás, csatornázás, nádas fragmentáció, vízfelület rablás, angolna kérdés stb.) szemben szintén értelmetlen feszegetni.
    Ezek után világos, hogy az "állományszabályozással" nem értek egyet. Egyrészt a tó életére jelentős (negatív) hatással nincs, másrészt a tóra természetes úton érkező fajról van szó. Azt is meg kell említeni, hogy sok "önkéntes" is magát felhatalmazva érzi a hattyú pusztítására, így a folyamat kontrolálhatatlan.
    Magam a neves lengyel hattyúkutatóval Maria Wielochhal értek egyet, hogy a bütykös hattyú állományát sem pozitívan (etetés) sem negatívan (tojások zsírozása, kiszedése, kilövés) nem szabad befolyásolni. A természetre gyakorolt emberi beavatkozásokból eddig nem sok jó sült ki...

    Köszönetnyilvánítás
    Nehéz lenne mindazokat felsorolni akik a munkánkat segítették. Mindazonáltal a terepi munkában nyújtott segítségért köszönet elsősorban a PKMK aktív tagjait, lengyel és dán "hattyász" barátainkat, a leolvasások terén a PKMK-sok mellett számtalan segítőkész megfigyelőt illet meg. A területre vonatkozó adatokat Faragó Imre Csabától, Horváth Jenőtől, Palkó Sándortól és Szabó Balázstól kaptam. A szerény pénzügyi támogatást az 1997-es évre a KKA "h" keret, míg az 1998-as szezonra a PKMK nyújtott. Ezen kívül köszönet illeti az MME Gyűrűző- és Vonuláskutató Szakosztályát (Gyűrűzőközpont) is.

Szinai Péter