A kelenföldi lakótelep madárvilága

    A kelenföldi lakótelepBudapest délnyugati részén található és az elsők között épült a fővárosban. Ennek köszönhetően az évek folyamán igazi zöldövezet alakult itt ki. Sokaz idősebb fa, facsoport, egyes részeken szinte kisebb “erdők” alakultak ki a legváltozatosabb fajokból (feketefenyő, törökmogyoró, kőris, stb.). Ezek kitűnő táplálékforrást biztosítanak az itt fészkelő és átvonuló madarak számára. Emellett kiemelném a Duna közelségét (másfél kilométer) aminek szerep a madárvonulásban közismert.
    A terület amiről most itt szó lesz, nem foglalja magába a lakótelep egészét, hanem csak annak bizonyos részét. A kelenföldi városközpontot ölelő kb. 500 m-es kört és néhány ehhez kapcsolódó kisebb élőhelyet (Tétényi úti kórházpark, óvodák és bölcsődék kertje, stb.). A megfigyelések alkalmával igyekeztem a panelházak között maradni, a lakótelepbe beékelődő és annak közvetlen közelében meghúzódó kertes, családi házas terület madárvilágáról itt most nem beszélek. A fent említett körben eddig 65 madárfajt figyeltem meg, ebből 22-23 faj fészkel is.A forgalmas főutak, az állandó emberi zavarás és a napközbeni erős zaj miatt - azt hiszem - ezek figyelemre méltó számok.

    Az alábbiakban a legérdekesebb fajokról teszek közzéegy kis összesítést.

Fehér gólya: három alkalommal észleltem a ltp. felett. Kétszer a tavaszi, egyszer az őszi vonulási időszakban.

Vetési lúd: 1998. február 26-án reggel kb. 300 példány húzotta házunk felett északkelet felé.

Nyári lúd: 32 pd. dél felé repült 1995. novemberében.

Rétisas: az eddigi "legjobb" faj. 1996. december 17-én az éjszakázóhelyükre húzó vetési varjakat számoltam. A távolabb kavargó madarakat figyeltem, így vettem észre a magasan a varjak felett vitorlázó öreg rétisast. A madár kb. a kelenföldi pályaudvar felett repülhetett.

Vörös vércse: két költőhelyét ismerem a lakótelepről. Az egyik már legalább 1983. óta ismert, és egy 9 emeletes ház szellőzőablakában található. A másik egy 15 emeletes toronyház tetejénvan.

Örvös galamb: 1997. őszén kb. 300példányos dél felé tartó csapatot láttam.

Erdei fülesbagoly: egy pár költa Tétényi úti kórház parkjában. 1998. február 25-én egy elhullott példányt találtam a házunk előtti bokrosban.

Búbos pacsirta: a közvetlen környékünkön egy-két pár költhet.Telente a hó gyorsan elolvad azokon a helyeken, ahola föld alatt melegvízcső húzódik. Ezen a kb. két méter széles, az egész környéket behálózó sávon 1996/97. telén 8-10 példány tartózkodott rendszeresen

Sarlósfecske: rendszeresen költ a lakótelepen a panelházak legfelső emelete és a tető közötti kerek lyukakban.

Csonttollú: az utolsó invázió idején a lakótelepen is megjelentek kisebb csapatai (30-40 példány). A madarak ostorfákon táplálkoztak.

    A felsoroltak mellett számos egyéb fajról rendelkezem adatokkal; mindezek tovább színesítik a fővárosalig ismert madárvilágát.


 
Kövér Zoltán